Kotka w ciąży – co robić? Jak się nią opiekować?

Mariusz Siwko
14.03.2016

Dla jednych powód do radości, dla drugich ostra komplikacja. Gdy okazuje się, że kotka jest w ciąży, może się to spotkać z bardzo różnymi reakcjami właścicieli. Wszystko zależy od tego, czy ciąża była planowana, czy też nie. Bez względu na to kotce w tym okresie należy się więcej troski. Jak o nią dbać, aby ciąża nie wiązała się z pogorszeniem jej stanu zdrowia?

Jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

W pierwszych dniach, a nawet tygodniach, nie jest to łatwe zadanie, ponieważ kotka zachowuje się normalnie i w żaden sposób nie zdradza swojego stanu. Jeśli ciąża była planowana, to właściciele mogą podejrzewać „sukces” w sytuacji, gdy kocur pokrył kotkę wielokrotnie w ciągu jednego dnia, najlepiej w 3-4 dniu rui.

Jeśli natomiast ciąża nie była planowana, wówczas pozostaje obserwowanie cyklu rui. Gdy nie następuje ona przez co najmniej 3 tygodnie, jest to wyraźny znak, że kotka może być w ciąży. Wówczas warto obserwować sutki zwierzęcia. Jeśli zacznie się wokół nich tworzyć czerwona obrączka, a same sutki staną się też bardziej sprężyste, mamy kolejny dowód ciąży.

Aby mieć 100% pewność nie pozostaje nic innego, jak wybranie się do weterynarza, który wykona badanie USG – jest ono dla kotki zupełnie bezbolesne. Najlepiej jest zlecić badanie w ciągu 3-4 tygodni od spodziewanego momentu zapłodnienia zwierzęcia. Dlaczego? Ponieważ wówczas lekarz ma jeszcze możliwość podania kocicy środka poronnego powodującego wchłonięcie płodu. Takie zabieg w żaden sposób nie rzutuje na przyszłą zdolność rozrodczą zwierzęcia. Oczywiście piszemy tylko o sytuacji, w której ciąża nie jest pożądana (zły reproduktor, zły stan zdrowia kotki etc.).

Kotka jest w ciąży – jak jej pomóc?

Najlepiej po prostu nie przeszkadzać. Natura zrobi swoje. Oczywiście nie oznacza to, że mamy naszą brzemienną kotkę lekceważyć. Ciąża musi być nadzorowana zarówno przez właściciela, jak i weterynarza. Najlepiej odwiedzać go co 2-3 tygodnie – podczas wizyty lekarz wykona badanie USG i kontrolnie oceni parametry życiowe zarówno kotki, jak i płodu.

Wśród kotów relatywnie często dochodzi do poronień. Ważne jest, aby taką sytuację szybko wychwycić, co może nawet uratować kotce życie. Jeśli interwencja weterynarza będzie zbyt późna, konieczne może być wręcz usunięcie wszystkich narządów rozrodczych zwierzęcia. To oczywiście spowoduje bezpłodność kotki, a także bardzo prawdopodobne problemy psychiczne.

Jeśli nasza ciężarna kotka jest wypuszczana na dwór, w tym okresie powinniśmy jej tę swobodę ograniczyć. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka złapania kleszcza czy innego pasożyta oraz zarażenia się jakąś groźną chorobą.

Co z dietą?

Oczywiście w okresie ciąży kotka powinna być karmiona nieco inaczej. Sięgamy po doskonałe jakościowo karmy z dużą zawartością białka, ale wprowadzamy je stopniowo, już na początku ciąży. Uważajmy z przekarmianiem zwierzęcia, które może doprowadzić do zaburzeń trawiennych,  a nawet otyłości.

W środkowej fazie ciąży, gdy zaczyna być już widoczny powiększony brzuch, przestawiamy kotkę na mniejsze posiłki, ale podawane częściej. Koniecznie pilnujmy też, aby zwierzę piło duże ilości wody.

Odpowiedzialny, troskliwy właściciel nie będzie miał problemu z zapewnieniem swojej ciężarnej kotce dobrych warunków i komfortu – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ kolejne, jeszcze większe wyzwania czekać nas będą po tym, jak kocięta pojawią się już na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie