Jak śpi kot, czyli o jakości snu naszych pupili

Każdy wie, że koty uwielbiają spać. Nie wynika to jednak z ich lenistwa, ale naturalnych potrzeb kociego organizmu. Rolą właściciela jest zrozumieć, dlaczego pupil zamiast szalonej zabawy wybiera drzemkę i zaakceptować ten fakt. Jakość snu ma bowiem kluczowe znaczenie dla rozwoju organizmu zwierzęcia.

Małe koty śpią niemal bez przerwy

Gdy kocię przychodzi na świat większość swojego czasu spędza na spaniu. Szacunkowo w ciągu pierwszych 3 tygodni życia mały kotek przesypia nawet 90% doby. Resztę czasu spędza na ssaniu matki. W tym okresie kotki potrzebują najwięcej spokoju – nie wolno ich budzić, zabierać od matki czy odseparowywać od rodzeństwa.

Warto wiedzieć

Kot do 8 tygodnia życia śpi wyłącznie tzw. snem głębokim. Jest to niezwykle ważne dla jego rozwoju, ponieważ właśnie w fazie snu następuje intensywne uwalnianie hormonu wzrostu. Kocię po prostu rośnie.

Gdy kot zaczyna dorastać

Po skończeniu 2 miesiąca życia kot powoli zaczyna wchodzić w rytm dorosłego zwierzęcia. Okres snu się wyraźnie skraca – koty przesypiają wtedy od 13 do 16 godzin na dobę, identycznie jak dorosłe osobniki. Sen nie jest już im niezbędny do wzrostu, ale nadal odgrywa wielką rolę w rozwoju.

W tym okresie kot zaczyna spać snem płytkim, co oznacza, że po prostu drzemie. Odbiera więc wszelkie bodźce z otoczenia, bardzo łatwo jest go wybudzić. Z tego powodu wielu właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy, że pupil nie tylko leży, ale też płytko śpi.

Kot sam wyznacza sobie rytm snu. Gdy czuje się bardzo zmęczony i wie, że nie czeka go już żadna aktywność, zapada w sen głęboki, którego finałem jest przejście do fazy REM. Wówczas kot zaczyna mieć sny. Oczywiście nikt nie zna ich treści, ale łatwo rozpoznać, że zwierzę znajduje się właśnie w tej najgłębszej fazie snu – mogą pojawiać się drgania łapek, uszu, kot może stroić śmieszne miny, gwałtownie się poruszać, miauczeć, nawet chrapać. Jest to zupełnie normalne.

Ważne

Śpiącego kota nigdy nie należy wybudzać. Niezaburzony sen jest bardzo ważny dla jego psychiki oraz zdrowia fizycznego.

Prawidłowy wybór miejsca do spania

Kot z reguły sam znajduje sobie strefę do odpoczynku, która fachowo nazywa się strefą izolacji. Należy jednak pamiętać, aby nie pozwolić mu tutaj na pełną dowolność. Zwierzę, szczególnie wychodzące, nie powinno spać w sypialni swojego pana, a tym bardziej na jego łóżku. Kot niedawno zabrany od matki może mieć taką potrzebę, ale późniejsze wyplenienie przyzwyczajenia będzie bardzo trudne.

Dlatego warto od początku być konsekwentnym. Kupić kotu koszyk z wygodną wyściółką i zachęcić go do spania właśnie w tym miejscu. Zwykle wystarczy kilka dni nauki, aby przyzwyczaić

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie