Jak pomóc kotu w okresie upałów? 5 praktycznych sposobów

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych. W przypadku kotów czy psów problemem jest skąpa ilość gruczołów łojowych, przez co pupile nie mogą się zwyczajnie spocić i w ten sposób wyregulować temperatury ciała. Właśnie dlatego obowiązkiem odpowiedzialnego właściciela jest ulżenie kotu w okresie upałów i ułatwienie mu przetrwania tego czasu. Jak to zrobić? Poznaj 5 praktycznych sposobów.

  1. Częste wyczesywanie – sierść u kota (i u każdego zwierzęcia) pełni rolę izolatora, który świetnie chroni przed niską i przed wysoką temperaturą. Jednak jeśli włosów jest zbyt dużo i dodatkowo są skołtunione, powodują one podwyższenie temperatury ciała, co w okresie upałów jest bardzo groźne. Warto więc czesać kota, nawet dwa razy dziennie, usuwając tym samym martwe włosy i poprawiając wentylację w obrębie skóry pupila.
  2. Strzyżenie – w przypadku ras długowłosych można rozważyć wybranie się z pupilem do salonu fryzjerskiego dla kotów. Jeśli zwierzę nie jest szykowane do wystawy, a jego wygoda jest ważniejsza niż chwilowy wygląd, strzyżenie będzie bardzo dobrym pomysłem. Włosy i tak szybko odrosną, a przynajmniej kotu będzie o wiele chłodniej.
  3. Stosuj preparaty przeciwko kulom włosowym – ten problem jest szczególnie poważny właśnie latem, kiedy koty najintensywniej się wylizują. W takiej sytuacji w przewodzie pokarmowym zwierzaka mogą się tworzyć bardzo duże kule włosowe, czyli pilobezoary, a to już stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Dlatego w okresie letnim należy podawać zwierzakowi specjalne preparaty, które ułatwią mu wydalanie kul włosowych. Można także pomyśleć o przejściu na specjalną karmę dla kotów miewających problemy z pilobezoarami.
  4. Uwaga na słońce! - dla kota niebezpieczna jest nie tylko wysoka temperatura, ale także silne promieniowanie słoneczne. Oczywiście zwierzęta mające okrywę włosową nie ulegną poparzeniom, ale pamiętajmy, że kot ma odsłonięte uszy i nos – skóra w tych miejscach jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV. Dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć ekspozycję kota na słońca – stosować rolety i markizy, a zwierzęta wychodzące wypuszczać tylko przed południem.
  5. Chłodzące gadżety – rynek gadżetów dla zwierząt domowych oferuje już chyba wszystko, co tylko może się przydać pupilom. Nie inaczej jest z akcesoriami na okres upałów. Do wyboru mamy np. specjalne wkłady chłodzące do legowiska. Oszczędni właściciele mogą natomiast zastosować proste sposoby, jak wkładanie kostek lodu do miski (kot będzie mógł je lizać i się schładzać) czy zawiązywanie wilgotnej chustki na karku pupila.

Na koniec bardzo ważna kwestia: w okresie upałów należy bezwzględnie zapewnić kotu stały dostęp do chłodnej, świeżej wody, którą trzeba wymieniać nawet kilka razy dziennie i koniecznie zachęcać pupila do jej picia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie