Czy można nauczyć kota czystości?

Wiele osób zastanawia się czy trudno jest nauczyć kota korzystania z kuwety. Okazuje się, że nie jest to wcale takie skomplikowane, ponieważ akurat te zwierzęta posiadają naturalną skłonność do zakopywania swoich odchodów. Co więcej w przypadku kociąt, których matka korzysta z kuwety żadna nauka praktycznie nie jest potrzebna gdyż one zdobywają niezbędną wiedzę podczas obserwacji matki. Istnieją jednak zasady, o których warto pamiętać.

Bardzo ważne jest by kuweta była ustawiona w odpowiednim miejscu. Ustalając optymalne miejsce dobrze jest uwzględnić gdzie znajduje się karma dla kota oraz woda. Należy unikać ustawiania kuwety w miejscach gdzie panuje duży ruch. Małe koty powinny znajdować się zawsze w pobliżu kuwety, by mogły szybko do niej dotrzeć. W sytuacji, gdy pomieszczenie jest duże dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie kilku kocich toalet.

Ważny jest także wybór odpowiedniego żwirku. Według fachowców w czasie, gdy kot uczy się korzystać z kuwety najlepiej wybrać żwirek bentonitowy. Ten rodzaj żwirku bardzo przypomina naturalny piasek, ponieważ nie wydziela żadnego zapachu i ma podobną strukturę. Inne rodzaje żwirków mogą drażnić małego kota a przez to zniechęcać go do korzystania z toalety. Nie można też zapominać o regularnym czyszczeniu kuwety, ponieważ koty mogą przestać z niej korzystać.

Starając się nauczyć kota korzystania z kuwety nie wolno używać siły. Koty nie są podatne na tresurę i nie znoszą, gdy się je do czegoś zmusza. Skutecznym sposobem jest delikatne przenoszenie kota na kuwetę, taką czynność powinno się powtarzać dwu lub trzykrotnie podczas dnia. Dzięki temu zwierzak nie odczuwa presji i ma czas na spokojne zapoznanie się z kuwetą.

Jeśli mamy zamiar zaopiekować się starszym kotem, który już wcześniej korzystał z kuwety, najlepiej zabrać go razem z nią. Jeśli nie jest to możliwe można też zabrać odrobinę żwirku z jego poprzedniej kuwety. Kot dzięki temu dużo łatwiej przyzwyczai się do nowych warunków.

Bardzo ważne jest to, aby nie reagować nerwowo w sytuacji, gdy kot załatwi potrzebę w nieodpowiednim miejscu. Krzyczenie na kota przynosi odwrotny od zamierzonego efekt. Absolutnie niedopuszczalne jest również używanie w stosunku do niego siły oraz np. spryskiwanie go wodą. Takie zachowanie sprawi, że kot będzie się nas bał a co za tym idzie będzie nas unikał.

Oczywiście należy zareagować, gdy zauważymy, że nasz czworonóg ma zamiar załatwić swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Jednak trzeba robić to w sposób odpowiedni, na przykład przenosząc go do kuwety. Należy pamiętać też o tym by kota chwalić, gdy na to zasłuży.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie