Chcesz zabrać kota na plażę? Pamiętaj o tych 4 zasadach

Mateusz Nowak
01.06.2016

Spotkaliście kiedyś na plaży osobę, która zabrała ze sobą kota? Nawet jeśli zdarzyła się Wam taka sytuacja, to jest ona z pewnością niezwykle rzadka. Właśnie dlatego podejmując problem obecności domowych zwierząt na polskich plażach z reguły skupiamy się na psach. Co z kotem? Czy tego czworonoga także obowiązują restrykcyjne zasady? Bywa z tym bardzo różnie i wiele zależy od konkretnej plaży. Jeśli jednak planujesz zabrać swojego kota na plażę i nie mieć w związku z tym problemów, sprawdź zasady, o których musisz pamiętać. Wymieniamy 4 najważniejsze z nich.

Po pierwsze – sprawdź, czy możesz przyprowadzić kota

Informację na ten temat znajdziesz w regulaminie plaży, który musi znaleźć się przed wejściem na nią lub w punkcie informacyjnym. Zawsze warto się upewnić, czy można bez przeszkód wprowadzić zwierzaka na plażę, aby uniknąć nieprzyjemności.

Z reguły w przypadku kotów trzymanych w transporterach lub na szelkach nie będzie z tym wielkiego problemu – kot to jednak nie pies.

Po drugie – zadbaj o bezpieczeństwo kota i innych plażowiczów

Kot nie może oczywiście biegać po plaży samopas. Mógłby się zgubić, zostać ukradziony lub zrobić komuś krzywdę, np. zbyt natarczywemu dziecku. Dlatego jeśli chcesz zabrać kota na plażę pamiętaj, aby zagwarantować sobie pełną kontrolę nad zwierzakiem. Najlepsze będą szelki, do których przypniesz smyczkę.

Jeśli jednak kot jest lękliwy lub agresywny, to bezwzględnie musisz go trzymać w transporterze. Oczywiście co jakiś czas wypuszczaj zwierzaka, wcześniej przypinając go smyczą, aby mógł zaczerpnąć świeżego powietrza i rozprostować kości – pamiętaj, że boks będzie się szybko nagrzewał.

Ważne

Pobyt na plaży w takiej formie nie będzie dla Twojego pupila żadną przyjemnością, więc decyduj się na ten krok tylko w ostateczności.

Po trzecie – zadbaj o komfort kota

Zabierając pupila na plażę musisz zabrać ze sobą zapas wody, miskę, ewentualnie jakieś przekąski. To podstawowy zestaw. Dołóż do niego worki na odchody (nigdy nie próbuj ich zakopywać – to szczyt bezczelności!). To kotu w zupełności wystarczy.

Przydadzą się też jakieś zabawki, jeśli Twój kot jest oswojony z plażą i bardzo aktywny. Generalnie pamiętaj o tym, aby nie zostawiać pupila samopas i poświęcać mu choć trochę uwagi – wówczas nie znudzi się zbyt szybko.

Po czwarte – chroń kota przed upałem

Kot tak jak człowiek może ulec przegrzaniu, a nawet doznać udaru słonecznego. Dlatego nigdy nie narażaj swojego pupila na wielogodzinne przebywanie w upale i pełnym słońcu. Minimum raz na godzinę przenoś się z nim do cienia na 5-10 minut pamiętając oczywiście o regularnym pojeniu.

Czy kot może wchodzić do morza? Jasne, o ile tego chce. Generalnie większość kotów nie znosi wody, dlatego nie zmuszaj pupila do chłodzenia się w Bałtyku. Jeśli będzie chciał, sam wejdzie do morza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie