Jaką karmę dla kota wybrać?

Jaka dieta jest najlepsza dla kota? Co to jest BARF? Czym kierować się przy wyborze suchej i mokrej karmy dla kota? Czym różni się karma bytowa od uzupełniającej?

Prawidłowe i zdrowe żywienie naszego ukochanego kota jest kwestią niezmiernie ważną. Kot z natury jest drapieżnikiem, a zatem jego dieta powinna opierać się praktycznie wyłącznie na mięsie (z niewielkimi dodatkami warzywno-owocowymi). Kocia dieta w odróżnieniu od psiej powinna być wysokomięsna. Dlatego też kot nie powinien spożywać zbóż, które są nagminnie i w ogromnych ilościach dodawane do karm jako dużo tańszy wypełniacz niż mięso. Koty, których dieta oparta jest głównie na nietrawionych przez ich układ pokarmowy zbożach bardzo często chorują i co za tym idzie przedwcześnie umierają. Skoro kochamy naszego mruczka, to warto zadbać o jego zdrową dietę. Zatem jaką karmę dla kota wybrać, by zapewnić mu zdrowie?

Dieta BARF

Hodowcy i eksperci od żywienia zwierząt są zgodni, że najlepszą i najbliższą naturalnemu pokarmowi kota jest dieta BARF. Co to takiego? BARF to skrót od Biologically Appropriate Raw Food, czyli odpowiednie biologicznie surowe jedzenie. Taka dieta jest najbardziej zbliżona do tego, co kot jadłby żyjąc w naturze, a nie w domowych pieleszach. Jak sama nazwa wskazuje podstawą tej diety jest karmienie kota wyłącznie surowym jedzeniem. Składniki diety muszą być zróżnicowane, więc jest to nie tylko surowe mięso, ale także podroby, tłuszcz, surowe warzywa i owoce, i co bardzo ważne, suplementy takie jak witaminy, minerały czy pektyny. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe mieszanki do tego rodzaju diety.

Jedyną wadą tego sposobu żywienia jest to, że przygotowywanie posiłków jest dość pracochłonne. Poza tym często, gdy kot jest przyzwyczajony do gotowej karmy, zwłaszcza suchej, dość trudno przestawić pupila na taką dietę.

Karma mokra

Jeśli nie zdecydujemy się na stosowanie diety BARF, to podstawą diety powinna być dobrej jakości, bezzbożowa mokra karma dla kota. Karma mokra ma wilgotność na poziomie 80%, a więc jest dla kota także źródłem wody tak cennej dla układu moczowego. Dobrej jakości karmy mokre zawierają aż 70-80% mięsa. Są jednak dość drogie w porównaniu do surowego mięsa. Jako uzupełnienie, ale nie podstawa diety, można podawać kotu karmę tzw. filetówkę, która nie jest jednak karmą bytową. Takie karmy dla kotów są jednak drogie i lepiej samemu przygotować pupilowi kurczaka czy rybkę.

Karma sucha

Nie zaleca się, a wręcz odradza, by sucha karma dla kota, nawet ta bezzbożowa najwyższej jakości była podstawą kociego menu. Podawanie kotu tylko suchej karmy bardzo obciąża wrażliwe kocie nerki. Kot z natury nie pije zbyt dużo wody, gdyż dostarcza ją z pożywienia. Karmę suchą można podawać kotu jako dodatek do codziennej diety. Oczywiście musi to być karma bezzbożowa, wysokomięsna. Jeśli mamy do wykarmienia dużo kotów albo karmimy koty bezdomne, to wtedy można ewentualnie podawać karmę ze średniej półki, która zawiera ryż i czasem kukurydzę, ale mięso jest nadal na pierwszym miejscu w składzie. Karmy bezzbożowe mają co prawda w składzie ziemniaki, ale jest to zdecydowanie lepszy wypełniacz niż jęczmień, owies, proso i inne zboża powszechnie dodawane do karm dla kotów, a mogące wywołać alergię pokarmową.

Karma specjalistyczna

Niestety ale nasze domowe koty bardzo często maja problemy z układem moczowym. Szczególnie po sterylizacji lub kastracji. Oczywiście kupując wysokiej jakości karmę możemy temu zapobiec jednak bardzo często okazuje się, że choroba już się rozwinęła i oprócz lekarstw właściwą karmą jest karma specjalistyczna zapewniająca prawidłową pracę nerek. Innym problemem są alergie pokarmowe i tutaj również są odpowiednie karmy lecznicze i odczulające.

Co jeszcze może jeść kot?

Kot oprócz karm i surowego mięsa może jeść od czasu do czasu wątróbkę, mięso gotowane bez przypraw, okazjonalnie niesłodzony nabiał, surowe żółtko lub gotowane całe jajko. Można również dać gotowane lub sparzone ryby lub sporadycznie jako przysmak tuńczyk z puszki czy wędzoną rybę. Za to niewskazane jest by podawać wieprzowinę, mleko (gdyż nie trawi laktozy) czy surowe białko jaj (jest wręcz zabronione).

Karma bytowa a uzupełniająca

Karma bytowa dla kota to taka, która zapewni naszemu mruczkowi wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Natomiast karma uzupełniająca to taka, którą można podawać jedynie jako urozmaicenie diety, a nie może być jej podstawą, gdyż nie zawiera wszystkiego, co kotu jest potrzebne. Nie posiada dodatków witamin i minerałów i zazwyczaj ma za małą zawartość tłuszczu. Są to tzw. karmy filetowe.

Karmę dla kotów dobrej jakości można kupić tu: https://www.petstation.pl/koty/koty-karma.

Oczywiście trudno jest przestawić kota z karmy słabej jakości na tę lepszą, gdyż do karm z najniższej półki producenci dodają dodatki smakowe. Należy mieszać karmy i wprowadzać tę nową, lepszą stopniowo. Kot ma wrażliwy układ pokarmowy i dlatego nie można mu gwałtownie zmieniać diety. Pamiętajmy, że najlepsza karma dla kota to taka, która zapewni mu wszystkie wartości odżywcze i nie będzie powodem chorób.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie