5 fundamentalnych potrzeb Twojego kota

 • Drapanie –  drapanie jest dla kota tym, czym szczekanie dla psa i bieganie dla konia. Twój kot musi drapać i nijak nie da się go tego oduczyć. Mruczek nie drapie ze złośliwości: jest to jego potrzeba gatunkowa. W ten sposób zwierzę nie tylko dba o higienę, ale też komunikuje się z otoczeniem. Jeśli nie chcesz, aby kot drapał meble i dywany, spraw mu porządny drapak.
   
 • Miejsce tylko dla siebie – koty nie są tak wylewne jak psy i czasami potrzebują pobyć same. Musisz więc zapewnić mruczkowi miejsce odosobnienia, w którym poczuje się bezpiecznie. Żaden człowiek i inne zwierzę nie ma prawa ingerować w ten azyl.
   
 • Jedzenie mięsa – Twój kot kupowałby... mięso! Jest to podstawowy składnik diety mruczka i nic tego nigdy nie zmieni. Żadna, nawet najlepsza sucha karma, nie może zastąpić diety mięsnej.
   
 • Atrakcyjna zabawa – kot jest łowcą, a możliwość polowania na ofiary sprawia mu prawdziwą radość. Dlatego koniecznie baw się z nim w taki sposób, aby mógł dać upust swoim pierwotnym instynktom, czyli np. gonić za sztuczną myszką czy sznurkiem. Samo głaskanie mu nie wystarczy!
   
 • Wskakiwanie na podwyższenia – kot lubi obserwować świat z wysoka, bo to daje mu szersze pole widzenia i przewagę nad ewentualnymi przeciwnikami. W ten sposób zwierzę zaspokaja też wrodzoną ciekawość. Jeśli Twój kot wskakuje na stół czy blat, daj mu jakąś alternatywę, np. odsłoń parapet czy kup wysoki domek.

 

Rolą odpowiedzialnego właściciela  jest umożliwienie kotu spełniania tych podstawowych potrzeb!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie