Kot nadmiernie gubi sierść. Czy to objaw choroby?

Koty gubią sierść praktycznie przez cały rok. To całkowicie normalne zjawisko, które nie musi Cię niepokoić. Twoją uwagę powinno jednak zwrócić przedłużające się linienie kota lub nadmierne wypadanie sierści u kota poza okresem linienia.

Nadmierna utrata sierści u kota poza charakterystycznymi okresami wzmożonego linienia może mieć rozmaite podłoże. Dlatego warto zaobserwować, czy nie towarzyszą mu takie objawy, jak na przykład intensywne wygryzanie czy wylizywanie sierści przez kota. Poznaj więcej symptomów, które powinny Cię zaalarmować i udaj się z pupilem do lekarza po wskazówki, jak postępować. Ponadto sprawdź, jakimi dodatkowymi domowymi metodami możesz pomóc swojemu kotu, który nadmiernie traci sierść. 

Linienie jest czymś naturalnym - kiedy może zaniepokoić?

Linienie kota to nic innego, jak naturalny proces fizjologiczny, w którego trakcie zwierzę pozbywa się starej okrywy włosowej, aby w jej miejsce mogło wyrosnąć nowe lśniące i zdrowe futro. Dochodzi do niego dwa razy w roku:

  • wiosną – kiedy zimowa kocia gruba sierść jest „wymieniana” na lżejszą okrywę włosową;
  • jesienią – gdy kot zmienia sierść na grubszą.

W tym czasie możesz też zauważyć nadmierną utratę futra przez zwierzaka. Nie powinno to jednak wzbudzić Twojego niepokoju o ile, nie dostrzeżesz dodatkowych objawów.

Do najbardziej alarmujących symptomów należą:

  • wyraźne przerzedzenia, a nawet wyłysienia na ciele kota;
  • zmiany na skórze – zaczerwienienie, wysypka, drobne ranki;
  • nietypowe zachowania zwierzaka – apatia, rozdrażnienie, brak apetytu, zmiana typowych dla mruczka rytuałów;
  • wygryzanie sierści przez kota;
  • wylizywanie sierści przez zwierzaka.

Wymienione oznaki mogą zwiastować problemy ze zdrowiem jak, chociażby: alergia pokarmowa, nadczynność gruczołu nadogonowego (schorzenie dość popularne wśród długowłosych ras kotów), robaczyca (zakażenie pasożytami), choroby skóry o charakterze bakteryjnym bądź grzybiczym, pchły itp.. Nadmierne wypadanie sierści u kota może też być wywołane długotrwałym stresem, na jaki został narażony Twój zwierzak.

Jak pomóc kotu, który nadmiernie gubi sierść?

Oczywiście pierwszym krokiem do wyeliminowania problemu powinno być udanie się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz pomoże zdiagnozować konkretną przyczynę, a w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie.

Samemu także można wesprzeć pupila, stosując proste domowe sposoby. Dzięki ich zastosowaniu kocia sierść nie tylko może przestać nadmiernie wypadać. Jednocześnie zadbasz o kondycję kociego futra oraz wpłyniesz korzystnie na zdrowie pupila, jak i na jego samopoczucie.

Pasty odkłaczające i wyczesywanie

Koty usuwają martwą sierść przy pomocy języka i przy okazji połykają ją. Zdrowy kot może ją wydalić wraz z kałem lub zwymiotować. Gdy jednak kot gubi sierść w nadmiernym stopniu, a przy tym choruje czy jest osłabiony, wówczas resztki futra zbijają się w kule i zalegają w żołądku. Aby pomóc kotu w pozbyciu się ich, możesz podawać pastę odkłaczającą. Najlepiej taką, której formuła opiera się na bezpiecznych naturalnych składnikach. Znajdziesz ją w m.in. w ofercie firmy Vet Expert. Preparat ten nie tylko zapobiega tworzeniu kul włosowych, ale jednocześnie stanowi doskonałą ochronę dla przewodu pokarmowego kota. Ma przy tym akceptowalny przez zwierzaki smak.

Ponadto warto jak najczęściej wyczesywać kota. Używaj do tego celu odpowiednio dobranej do długości sierści kota szczotki lub grzebienia.

Karmy dla kotów na zdrową sierść

Przedłużające się nadmierne wypadanie sierści u kota może też wpłynąć na ogólne pogorszenie stanu jego futra. Możesz temu zapobiegać, uzupełniając jego menu o karmę na zdrową sierść obfitującą m.in. w biotynę oraz inne składniki, które znacząco wpływają na wygląd kociego futra.

Zobacz karmy dla kotów w Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/kot/karmy/

Wyjątkowe zarówno suche, jak i mokre karmy dla kotów na zdrową sierść ma w ofercie sklep Vet Expert. Są to karmy pełnowartościowe, odpowiednio zbilansowane, a co najważniejsze bezzbożowe. Przygotowywane są wyłącznie ze świeżych składników, dzięki czemu zyskują dodatkowo na smaku, jak i wartościach odżywczych.

Witaminy i suplementy na sierść

Aby zapobiegać nadmiernemu linieniu kota, możesz też podawać mu witaminy lub/oraz suplementy na sierść od Vet Expert. Są to kompozycje starannie dobranych naturalnych składników, które wpływają znacząco na poprawę wyglądu i kondycji kociej sierści. Ich podawanie kotu eliminuje nie tylko nadmierną utratę sierści, ale również likwiduje takie problemy jak suchy, matowy czy łamliwy włos. Suplementy dodatkowo wpływają na stan kociej skóry – co może być bardzo pomocne w sytuacji, gdy za nadmierną utratą sierści stoją schorzenia skórne pupila.

Zobacz witaminy i suplementy dla kotów w Vet Expert: https://vetexpert.eu/sklep/kot/witaminy-i-suplementy-dla-kota/na-skore-i-siersc/

Podsumowując – gdy widzisz, że Twojemu kotu nadmiernie wypada sierść i procesowi temu towarzyszy zmiana w jego zachowaniu czy wyglądzie, koniecznie skonsultuj ten stan z weterynarzem. Zadbaj też bardziej o higienę czworonoga. Wprowadź również karmę na zdrową sierść dla kota i sięgnij po specjalne suplementy oraz witaminy z oferty sklepu Vet Expert – eksperta od zdrowia kotów i psów. Tym sposobem kompleksowo zadbasz o swojego zwierzaka. 

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie